Emelt ágyás készítése
2014. november 13. írta: Bacsó Berni

Emelt ágyás készítése

 A kert látványossága lehet egy emelt ágyás, magasságot adva egy egyébként sík területnek. Emelt ágyásokat különböző helyeken lehet alkalmazni, akár a terasz sarkában is, hogy elkülönítsük a kerttől. Építéséhez anyagok igen széles választéka áll rendelkezésre. Érdemes a kertünk stílusának megfelelőt választani, hogy az emelt ágyás és a kert egységes képet alkosson. 

emelt-agyas1.jpg

 Emelt ágyás készítése praktikus lehet, 
  • ha sziklakerti növényeket szeretnénk ültetni, mivel ezeknek a növényeknek fontos a jó vízelvezető réteg,
  • speciális igényű növények ültetése esetén (pl.: a kertünkben meszes a talaj, de mi szeretnénk mészkerülő növényeket ültetni),
  • a kisebb növényeket is a szem közelébe hozza,
  • ha valakinek a hajolgatás okoz problémát, akkor az emelt ágyás kifejezetten neki való,
  • az emelt ágyás sarkában akár le is lehet ülni, hogy közelebbről gyönyörködhessünk a növényekben.
 
Milyen anyagokból érdemes építeni?

Anyagok széles választéka áll rendelkezésre az emelt ágyás falának megépítéséhez. Mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai. Raised bed.jpg
  • A kő nagyon szép megjelenést ad az ágyásnak a kertben, de ez az egyik legdrágább megoldás. Rétegezett kővel a legkönnyebb dolgozni és jól is néz ki. Lazán is le lehet rakni száraz falként, így további ültetési helyet biztosítunk a falban. Kerekített kövek használata nagyon nehézkes és végül az eredmény sem túl szép.
  • Téglák, egyéb építő elemek igen széles választékban elérhetőek a barkácsáruházakban, tüzépeken, kőkereskedésekben.
  • A beton elemek szélesek, gyorsak és könnyű építeni velük. Régebben a színük általában sápadt szürke volt, mostanában már nagyon sok színben fellelhetők. A beton óvatos ütögetése eredményezhet érdesebb, kőszerű megjelenést. Ezeket le lehet fektetni habarcs nélkül, ha a szélesebb oldalukra vannak fektetve. Az elkészült fal van annyira széles, hogy ülni is lehet rajta. 

Kép forrása: http://www.gardenworldimages.com/

  • Elég sok tégla készül kő utánzatnak. A nagyobb méretűeket le lehet rakni habarcs nélkül is, de a kisebb darabokat feltétlen szükséges alapra fektetni habarccsal, ezek szép, szabályos megjelenést kölcsönöznek a falnak.
  • A térköveket sokszor használják a kocsi beállók elkészítéséhez. Ha az ágyásunk közel van a házhoz vagy a beállóhoz, akkor hasonló kövek használata jó választás lehet, egységesebb képet kapunk. 
  • Új téglák használata kissé merev megjelenést ad, az öreg téglák azonban gyakran igen drágák.
  • Fa: mindenféle színben, méretben kapható. Érdemes használat előtt kezelni őket, hogy sokáig díszítsenek a kertben.
  • Emelt ágyáshoz megfelelő lehet egy régi faláda is, melyet érdemes lecsiszolni, majd a kívánt színre festeni.
  • Öreg vasúti talpfák használata is nagyon gyors és könnyű, de igen nehezek. Ezek azonban rögtön patinás benyomást keltenek.

    Milyen széles legyen az emelt ágyás?

    Az ágyás hossza teljesen tőlünk függ, de nem lehet olyan széles, hogy valamely részeit ne tudjuk gondozni. Szabadon álló emelt ágyásnál ez maximum 1-1,5m-t jelent. A magasság rugalmasabb lehet. Ha az ágyásba sziklakerti növények kerülnek, akkor elég lehet a 15-20 cm-s magasság. Egy kavicsréteg az ágyás aljában segíteni fog a felesleges vizet elvezetni. Az emelt ágyás nagyságát kell kitölteni földkeverékkel. Ha mészkerülő növényeket ültetsz lúgos talajjal, akkor nagyobb magasság szükséges: kb 30 cm. Az ágyás megtöltése előtt azonban érdemes egy polietilén lapot a talajra fektetni, nehogy a lúgosság áthatoljon. 45 cm-nél nagyobb mélységet csak a kerti dizájn indokolhat, egyébként szükségtelen.

    Az emelt ágyásnak a nyitott, napos fekvés a legjobb. Ne tegyük nagy fák közelébe. Ha az ágyásunk a nap nagy részében árnyékos, ültessünk erdei növényeket vagy egyéb árnyék kedvelőket.

    Szükséges-e alap a falnak?

    30 cm-s magasságig, vasúti talpfából vagy betonelemekből, vagy faragott kőből készült ágyások esetében elég közvetlenül a talajra helyezni őket. Ha téglát vagy kisebb elemeket használunk, vagy a fal magasabb, mint 30 cm, akkor szükséges egy sáv alap, mely nagyobb stabilitást ad a falnak: áss egy 20 cm széles és 15 cm mély gödröt és töltsd meg betonnal.

    Feltöltés és ültetés


    Az emelt ágyást olyan komposzttal, virágfölddel érdemes megtölteni, amilyenre a beültetendő növényeknek szüksége van. Miután megtöltötted az ágyást a földkeverékkel és jól meglocsoltad, hagyd ülepedni pár hétig. Nem számít, hogy mennyire töltötted meg komposzttal, kicsit süllyedni fog. Ideális esetben ültetéskor a földkeverék teteje az ágyás közepén magasabban van, mint falak tetejénél.

    Mikor legjobb ültetni?

    Ültetésre a legjobb idő március és április, mikor a talaj kezd melegedni, de még kellően nedves. Ilyen körülmények között a gyökerek nőnek erőteljesen és a növények megerősödnek mielőtt a száraz, meleg idő megérkezne.
    Ültetéskor vedd ki a növényt óvatosan a konténerből / cserépből, majd a gyökerek végeit óvatosan tépkedd meg. Áss egy akkora gödröt, melyben kényelmesen elférnek a gyökerek. Alulra a gyökerek közé tegyél komposztot. Alapos öntözéssel fejezd be a munkát. Az ágyás tetejére szórt kődarabokkal, fakéreggel vagy apró kavicsokkal teheted még szebbé a megjelenést és egyben gátolhatod a gyomok növekedését.
    Szeptember, október szintén jó időszak az ültetésre, az idő már kezd lehűlni, de a talaj nedves. Ültethetsz az év más időszakaiban is, de nyáron nagyon fontos, hogy a frissen elültetett növények ne maradjanak rövid időszakra sem víz nélkül. Fagyos időben ne ültessünk.

    A bejegyzés trackback címe:

    https://bernikert.blog.hu/api/trackback/id/tr246893369

    Kommentek:

    A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

    Nincsenek hozzászólások.
    süti beállítások módosítása